KAMSOFT podsumowuje 2022 rok w farmacji

23 stycznia 2023, 10:00
Powrót

Z pewnością rok 2022 był wyjątkowy dla branży farmaceutycznej.  Galopująca inflacja, braki niektórych leków w hurtowniach, trwająca pandemia COVID-19 czy też obsługa masowa obywateli z Ukrainy to tylko niektóre z wyzwań, z którymi musieli się zmierzyć Farmaceuci w Polsce. Aby zapewnić możliwość sprawnej obsługi pacjentów w aptekach firma KAMSOFT stworzyła i wdrożyła w ciągu minionego roku aż 116 aktualizacji systemu aptecznego – KS-AOW. Skąd tak duża liczba zmian?   Wynikła ona m.in. ze zmieniającego się prawa, rozwoju systemu aptecznego i aplikacji z nim współpracujących, a także ze zmian zgłoszonych przez samych Farmaceutów w ramach Giełdy Pomysłów.  

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem roku 2022 w farmacji przygotowanym przez KAMSOFT S.A.

Wdrożenie e-Recepty transgranicznej 

W 2022 roku Polska dołączyła do grona państw, w których możliwa jest wymiana e-recept transgranicznych, dzięki czemu zagraniczni Pacjenci z wybranych krajów mogą zrealizować e-recepty w polskiej aptece, a także polscy Pacjenci mogą zrealizować e-recepty za granicą. W lutym wydano wersję zapoznawczą rozwiązania integrującego system KS-AOW z polskim systemem KPK (Krajowy Punkt Kontaktowy), a pod koniec września Farmaceuci mogli już realizować e-recepty transgraniczne w systemie aptecznym.  

Obsługa Pacjentów z Ukrainy w aptekach w Polsce 

Uchodźcy przybywający do Polski w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie otrzymali prawo do zakupu leków refundowanych i zaopatrzenia w wyroby medyczne. W krótkim czasie dzięki priorytetowemu dostosowaniu systemu aptecznego KS-AOW Farmaceuci byli gotowi do ich obsługi. Mogli także, w ramach modułu Pharmindex korzystać z podręcznego słowniczka zawierającego najpopularniejsze ukraińskie zwroty wykorzystywane w aptece wraz z ich wymową oraz drukować etykiety z tłumaczonymi nazwami leków wraz z zaleceniami stosowania. 

Kompletna wiedza o lekach w systemie KS-AOW – moduł Pharmindex Complete 

Wspomniany wcześniej Pharmindex Complete, to narzędzie do doradztwa lekowego, oparte na bazie leków, która sama analizuje kontekst Pacjenta, sięga do e-Recepty, ostrzega o sytuacji, kiedy należy pacjenta poinformować o dodatkowych ryzykach dotyczących konkretnej osoby. Dodatkowo pomoże wydrukować zgrabną etykietkę do przyklejenia na opakowanie zamiast pisania po nim odręcznie. Farmaceuci mogli pracować z tym rozwiązaniem już od kwietnia. Interaktywne narzędzie do doradztwa lekowego Pharmindex Complete to niewątpliwie pierwszy krok do Opieki Farmaceutycznej. Więcej informacji o Pharmindex Complete można znaleźć TUTAJ

Opieka Farmaceutyczna – efektywny przegląd lekowy 

Wprowadzenie kolejnych regulacji stopniowo rozszerza katalog pełnionych przez apteki funkcji. Realizowany w 2022 roku pilotaż przeglądów lekowych oraz szczepienia ochronne to przykłady nowych zadań realizowanych przez Farmaceutów. W październiku w ramach konferencji Nawigator e-Zdrowia zaprezentowaliśmy uczestnikom narzędzie IT wspierające farmaceutów w przeprowadzaniu efektywnych, usystematyzowanych przeglądów lekowych. 

Oszczędność czasu dzięki mobilnej weryfikacji dostaw, inwentaryzacji i kompletacji e-Recept  

W 2022 roku Farmaceuci pracujący przy wsparciu aplikacji KS-APTIX mobilnie weryfikowali dostawy i przeprowadzali inwentaryzację.  Praca bez komputera, z dowolnego miejsca to wygoda i oszczędność czasu. Jak to działa? Wystarczy, że Farmaceuta zeskanuje kod kreskowy lub kod QR z opakowania produktu za pomocą urządzenia mobilnego z zainstalowaną aplikacją KS-APTIX, a dane od razu trafią do systemu aptecznego KS-AOW. Ponadto KS-APTIX umożliwia szybką i sprawną kompletację leków z e-Recept w trakcie sprzedaży. Od października 2022 r. apteki mogą korzystać z nieodpłatnej wersji KS-APTIX Light, więcej informacji TUTAJ 

Nowa karta Produktu KS-BLOZ 

Od listopada Farmaceuci mogą pracować z bardziej czytelną i intuicyjną nową kartą produktu KS-BLOZ. Została ona ograniczona do najważniejszych informacji o produkcie, zmienił się widok tabeli uprawnień a dane historyczne zostały przedstawione w przejrzystej formie. 

Serwis KtoMaLek.pl sprawdza dostępność leków już w ponad 10 400 aptekach 

Blisko 100 milionów odsłon rocznie notuje wyszukiwarka KtoMalek.pl.  To największy tego typu serwis w Polsce, z którym współpracuje ponad 10 400 aptek. W 2022 roku Farmaceuci mogli przy realizacji rezerwacji korzystać z nowych funkcjonalności, które optymalizowały i dostosowywały proces do danej apteki. Apteki zyskały dzięki temu możliwość zarządzania asortymentem w serwisie jak np. prezentacja ceny przy wybranych produktach, blokada rezerwacji czy też zarządzanie czasem ważności rezerwacji. Z drugiej strony Pacjenci mogli z kolei zasubskrybować informację dotyczącą dostępności danego leku w przypadku jego braku w danej chwili w aptece. Dzięki czemu apteki otrzymały dodatkowe statystyki informujące o tym jakich leków potrzebują Pacjenci.   

Nowe przepisy dotyczące realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne 

Od 01.01.2023 roku Farmaceuci mogą realizować zlecenia na wyroby medyczne z nową odpłatnością – 20% dla cewników hydrofilowych i wyrobów stomijnych oraz z nowymi limitami dotyczącymi produktów chłonnych. Dzięki intensywnym pracom, już w grudniu 2022 roku dostosowano system do nadchodzących zmian.  

Dalsze usprawnienia w realizacji i weryfikacji e-Recept 

Na rozwój systemu aptecznego mają wpływ także sami Farmaceuci. W 2022 roku wdrożyliśmy blisko 30 propozycji udogodnień zgłoszonych na Giełdzie Pomysłów. Dla przypomnienia Giełda Pomysłów to narzędzie, za pomocą którego Farmaceuci mogą zgłaszać swoje propozycje zmian oraz głosować na zaproponowane pomysły innych Farmaceutów.  Najczęściej dotyczyły one usprawnień w realizacji i weryfikacji e-Recept.  

Farmaceuci uzyskali możliwość weryfikacji terminu ważności e-recepty na liście recept częściowo zrealizowanych. Dodatkowo w łatwy sposób mogą wyszukać na liście recepty elektroniczne wybranego pacjenta nadal możliwe do realizacji. 

Dzięki kolejnej zmianie Farmaceuci nie przeoczą już zbliżającego się terminu realizacji e-Recepty. Zasygnalizuje im to ikonka budzika wyświetlająca się w oknie realizacji e-recepty na 7 dni przed wygaśnięciem jej terminu ważności. 

Kolejne zrealizowane w 2022 roku pomysły dotyczyły retaksacji recept. Farmaceuci mogą oznaczyć realizację jako negatywną a także zweryfikować realizację z poziomu podglądu e-recepty. Ponadto mogą skorzystać z dwuetapowej weryfikacji recepty, która znacząco zwiększyła skuteczność retaksacji. Dzięki dodaniu odpowiedniego uprawnienia kierownik może zdecydować, którzy pracownicy mają możliwość weryfikacji i zatwierdzania realizacji recept.    

Wycena e-Recept bez konieczności realizacji sprzedaży 

Od tego roku na pytanie Pacjenta “Ile to w sumie będzie kosztowało” Farmaceuta szybko udzieli odpowiedzi. Pomoże mu w tym nowa funkcjonalność, która umożliwia wycenę e-Recept bez konieczności sprzedaży. W oknie e-recepty wystarczy wybrać przycisk wyceny a wyświetlona zostanie symulacja zapłaty pacjenta za wszystkie e-recepty z listy. Z tego poziomu można też dowolnie edytować warunki sprzedaży wpływające na ostateczną zapłatę.   

Praktyczne szkolenia z systemu KS-AOW dla Farmaceutów 

Zdajemy sobie sprawę, że aby efektywnie korzystać z możliwości systemu potrzebna jest umiejętnie przekazana wiedza na temat działania oprogramowania, najlepiej na konkretnych przykładach z życia wziętych. Dlatego przeprowadziliśmy dedykowane dla Farmaceutów szkolenia, na których prezentowaliśmy nowości, zmiany w systemie a także praktyczne wskazówki, dzięki którym użytkownicy systemu KS-AOW mogą jeszcze sprawniej realizować wybrane procesy.  

 Bezpieczeństwo danych 

Biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost liczby cyberataków na podmioty ochrony zdrowia, zrealizowaliśmy webinar oraz stworzyliśmy edukacyjny poradnik dot. bezpieczeństwa danych i RODO, w którym doradzamy, jak się ustrzec przed atakiem. Materiały dostępne są TUTAJ

Przed ryzykiem utraty danych w wyniku takich ataków, ale także innych sytuacji awaryjnych mogą skutecznie chronić usługi RepoCloud i CopyCloud, które cieszą się coraz większą popularnością wśród aptek. Widać, że zaczynają Państwo zwracać coraz większą uwagę na aspekty związane z bezpieczeństwem. 

Blog OSOZ – wiarygodne źródło informacji o e-zdrowiu  

W 2022 roku uruchomiliśmy serwis edukacyjno-informacyjny o e-zdrowiu blog.osoz.pl, gdzie publikujemy najważniejsze tematy dot. e-Zdrowia, m.in.  z zakresu zmian legislacyjnych, cyberbezpieczeństwa, rozwoju dojrzałości cyfrowej, obserwowanych trendów działań oraz nowości technologicznych. Ponadto można z tego miejsca pobrać bezpłatnie aktualny numer czasopisma o e-zdrowiu – OSOZ Polska (kliknij tutaj, aby przejść do czasopisma OSOZ Polska: https://blog.osoz.pl/pobierz/). 

Jakie plany na 2023 rok? 

Aktualnie trwają prace nad opracowaniem i wdrożeniem rozwiązania, które ma zautomatyzować i zabezpieczyć procesy w ramach całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności w aptekach. Chcemy udostępnić aptekom rozwiązanie zintegrowane z systemem aptecznym KS-AOW, w ramach którego możliwe będzie m.in.: bieżące informowanie farmaceutów o warunkach panujących w pomieszczeniach i lodówkach oraz w trakcie sporządzania leków, powiadamianie o stanach ostrzegawczych i krytycznych, dostęp do historii pomiarów i wiele innych.  

Kolejne wyzwanie to dostarczenie rozwiązania, które będzie wspierać apteki w wystawianiu faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur i uzyskiwaniu dostępu do faktur ustrukturyzowanych wystawionych przez dostawców w tym systemie. To duże przedsięwzięcie, szczególnie, że wystawianie faktur ustrukturyzowanych, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów ma być obligatoryjne dla wszystkich podmiotów w kraju od 1 stycznia 2024 r. 

Bądź na bieżąco 

Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do odwiedzania naszych serwisów społecznościowych na Youtube, Facebook a także bloga (https://blog.osoz.pl/), w którym prezentujemy najnowsze informacje dotyczące e-Zdrowia.